Silesia Blues

 




... ja - Jan Pawul - Ślązak narodowości polskiej !!
*spadkobierca Powstańców Śląskich Bojowników o Polskość Śląska*
_____________________________
Dolnoślązak z urodzenia (1952),
Ślązak z wyboru (1972) i do końca ...
_____________________________

Powstania Śląskie były spontanicznym zrywem śląskiej=polskiej ludności, których celem było wyrwanie się z reżimu niemieckiego i przyłączenie Górnego Śląska do Polski. Zgadzam się z celem Powstańców bardziej niźli całkowicie. Darzę ich ogromnym szacunkiem i podziwem oraz wdzięcznością. A w związku z tym, jako Ślązak narodowości polskiej, poczuwam się niejako spadkobiercą i kontynuatorem tego o co walczyli czyli - ŚLĄSK=POLSKA !!










„Śląski Blues” to książka obejmująca wspomnienia i przeżycia Leszka Windera – muzyka uczestniczącego w zawiązywaniu i wielorakich działaniach ruchu artystycznego, którego szyld to „Śląski Blues”. Autor opisuje wydarzenia i współpracę z czołowymi twórcami fenomenalnego i jedynego w swoim rodzaju muzycznego zjawiska oraz artystami, zespołami, kreatorami śląskiej sceny najszerzej rozumianego bluesa, a mówiąc precyzyjniej, muzyki po prostu…

Są wśród nich: Jerzy „Kawa” Kawalec, Ryszard Riedel, Ryszard „Skiba” Skibiński, Jan „Kyks” Skrzek, Apostolis Anthimos, Irek Dudek, Józef Skrzek, Jerzy Piotrowski, Roman „Pazur” Wojciechowski i wielu, wielu innych.

Wspomnienia Leszka Windera przenoszą Czytelnika do lat 60. i 70. ubiegłego stulecia i prowadzą dalej ku wiekowi XXI, a więc, czasom współczesnym, a najpewniej także w stronę przyszłości, bo „Śląski Blues” to opowieść skierowana nie tylko do zainteresowanych bluesem, ale do każdej osoby, która kocha muzykę.


... kliknij w obrazek aby powiększyć ...




Inna solidna książka:  https://szlak-bluesa.pl/

 

zobacz także --- https://silesia-silesia-silesia.blogspot.com/p/slaski-blues.html


MARIACKA BLUESMAN --- WARTO ZOBACZYĆ BO ŁADNE :-) --- https://www.antryj.pl/zjawiska/blues-na-mariackiej/



Pod tymi linkami oraz pochodnymi znajdziecie raczej wszystko o śląskim bluesie.


https://www.facebook.com/szlakbluesa

https://www.facebook.com/silesiansound

https://www.facebook.com/leszek.winder

https://www.facebook.com/mirek.rzepa

https://www.facebook.com/andrzej.matysik.14

https://www.facebook.com/KrzysztofGluchPiano

https://rawablues.com/

https://www.facebook.com/roman.wojciechowski.718

https://www.facebook.com/groups/rysiekriedel

https://www.facebook.com/roman.wojciechowski.589

https://www.facebook.com/Katowice.blues/?locale=pl_PL

https://www.facebook.com/profile.php?id=100079403537585&locale=ml_IN


oto dwie książki o moim ponad 70-letnim życiu na Dolnym i Górnym Śląsku oraz w UK i USA - o tym co widziałem, co słyszałem, koło czego byłem blisko albo brałem udział:
1.) https://slazak-gorlol-wulec-krojcok-werbus.blogspot.com
2.) https://januszek-dzierzoniow-reichenbach.blogspot.com

przeczytaj fragmenty pod powyższymi linkami ...




... kliknij w foto aby powiększyć ...





Rzeźba wykonana na zamówienie artysty scenicznego, Leszka Windera, ma upamiętniać środowisko bluesowe, które jest głęboko zakorzenione w historii śląska. Współzałożyciel Śląskiej Grupy Bluesowej początkowo przedstawił jednak projekt ławki, który został zaakceptowany przez Instytucję Kultury Katowice – Miasto Ogrodów. Po konsultacji z wykonawcą, Jerzym Kędziorą, finalnie zdecydowano się jednak na wykonanie “powietrznego posągu”, który umieszczono między restauracją Lenarte a klubem Katafonia.

Leszek Winder, założyciel Śląskiej Grupy Bluesowej, to ikona działalności bluesowej na terenie Polski. Muzyk współpracował z artystami całego świata i dynamizował muzyczną społeczność śląska, zajmując się przedsięwzięciami na szeroką skalę oraz aktywizacją miejscowych skupisk muzycznych. Protoplastą grupy był zespół muzyków z 1927 roku Apogeum, gdzie u boku Leszka Windera grali Jan “Kyks” Skrzek, Michał “Gier” Giercuszkiewicz oraz Jerzy “Kawa” Kawalec. W 1983 roku zespół – bez bezpośredniej przynależności Jana Skrzeka – działał pod nazwą Bezdomne Psy. Zespół zakończył działalność po śmierci Jerzego Kawalca w 2003 roku, co zaskutkowało założeniem Śląskiej Grupy Bluesowej. Grupa, w zmienionym składzie, nadal jest aktywna (2022) i wydaje nowe płyty muzyczne.

Leszek Winder był również jednym ze współtwórców grupy Krzak — zespołu instrumentalnego, będącego jednym z najpopularniejszych zjawisk ubiegłego wieku. Do grupy — poza Leszkiem Winderem — należeli również: Jerzy Kawalec, Jan Błędowski oraz Andrzej Ryszka. W 1981 roku z zespołu odszedł grający na skrzypcach Jan Błędowski, którego miejsce zajął przyszły członek grupy Perfect – Andrzej Urny. W 2007 roku zespół Krzak odbywał trasę koncertową po Polsce z Krzysztofem Ścierańskim, współpracując również z innymi muzykami.


******************************************************
******************************************************


JAK KUPIĆ ??

Książki dostępne tylko w wersji elektronicznej czyli na płycie DVD-R lub CDR jako DVD-Rom lub CD-Rom. 
Książki zawierają treść w plikach PDF oraz sporo zdjęć w plikach JPG.

*** zainteresowanych proszę o kontakt: pawul70@gmail.com


       








Brak komentarzy:

Prześlij komentarz