BLUES-RONDO KATOWICE

 




... ja - Jan Pawul - Ślązak narodowości polskiej !!
*spadkobierca Powstańców Śląskich Bojowników o Polskość Śląska*
_____________________________
Dolnoślązak z urodzenia (1952),
Ślązak z wyboru (1972) i do końca ...
_____________________________

Powstania Śląskie były spontanicznym zrywem śląskiej=polskiej ludności, których celem było wyrwanie się z reżimu niemieckiego i przyłączenie Górnego Śląska do Polski. Zgadzam się z celem Powstańców bardziej niźli całkowicie. Darzę ich ogromnym szacunkiem i podziwem oraz wdzięcznością. A w związku z tym, jako Ślązak narodowości polskiej, poczuwam się niejako spadkobiercą i kontynuatorem tego o co walczyli czyli - ŚLĄSK=POLSKA !!








Tym postem https://www.facebook.com/slazag/posts/pfbid0eZEBoTFesXcAqT76wUWMqfaBuGEcvsfGx23bXuLZZRwQqqFTu5ZDKg9WjkR6FEgwl --- FB – slazag.pl podsunął mi pomysł na pewną cudeńko zmianę nazwy w Katowicach.

Bluesmanów mamy na Śląsku rewelacyjnych ... Takie nazwy powinny tu się częściej pojawiać zamiast 'kaczyńskich czy innych hańba-komuchów jak 'ziętek' albo 'szewczyk' ... 

Przede wszystkim zmiana nazwy katowickiego ronda przy 'Spodku' - na 'Rono Śląskich Bluesmanów' bub krócej 'Blues-Rono'- na chwałę miasta i jego mieszkańców i całego Śląska(!!) - tym bardziej że w tym miejscu od lat odbywa się znakomity 'Rawa Blues Festival' - rangi światowej !!

Ponadto (a co też niezwykle istotne) przez dziesiątki lat odbywały się tu unikalne w skali Polski, cudowne koncerty legendarnych gwiazd światowej muzyki – https://spodek-katowice-koncerty.blogspot.com/

Czyni to ze ‘Spodka’ oraz tego ronda miejsce szególne nie tylko na Śląsku ale i w Polsce – miejsce które zasługuje na nazwę adekwatną --- BLUES-RONDO !!


póki co nazwa haniebna !!



... kliknij w foto aby powiększyć ...



MARIACKA BLUESMAN --- WARTO ZOBACZYĆ BO ŁADNE :-) --- https://www.antryj.pl/zjawiska/blues-na-mariackiej/




Rzeźba wykonana na zamówienie artysty scenicznego, Leszka Windera, ma upamiętniać środowisko bluesowe, które jest głęboko zakorzenione w historii śląska. Współzałożyciel Śląskiej Grupy Bluesowej początkowo przedstawił jednak projekt ławki, który został zaakceptowany przez Instytucję Kultury Katowice – Miasto Ogrodów. Po konsultacji z wykonawcą, Jerzym Kędziorą, finalnie zdecydowano się jednak na wykonanie “powietrznego posągu”, który umieszczono między restauracją Lenarte a klubem Katafonia.

Leszek Winder, założyciel Śląskiej Grupy Bluesowej, to ikona działalności bluesowej na terenie Polski. Muzyk współpracował z artystami całego świata i dynamizował muzyczną społeczność śląska, zajmując się przedsięwzięciami na szeroką skalę oraz aktywizacją miejscowych skupisk muzycznych. Protoplastą grupy był zespół muzyków z 1927 roku Apogeum, gdzie u boku Leszka Windera grali Jan “Kyks” Skrzek, Michał “Gier” Giercuszkiewicz oraz Jerzy “Kawa” Kawalec. W 1983 roku zespół – bez bezpośredniej przynależności Jana Skrzeka – działał pod nazwą Bezdomne Psy. Zespół zakończył działalność po śmierci Jerzego Kawalca w 2003 roku, co zaskutkowało założeniem Śląskiej Grupy Bluesowej. Grupa, w zmienionym składzie, nadal jest aktywna (2022) i wydaje nowe płyty muzyczne.

Leszek Winder był również jednym ze współtwórców grupy Krzak — zespołu instrumentalnego, będącego jednym z najpopularniejszych zjawisk ubiegłego wieku. Do grupy — poza Leszkiem Winderem — należeli również: Jerzy Kawalec, Jan Błędowski oraz Andrzej Ryszka. W 1981 roku z zespołu odszedł grający na skrzypcach Jan Błędowski, którego miejsce zajął przyszły członek grupy Perfect – Andrzej Urny. W 2007 roku zespół Krzak odbywał trasę koncertową po Polsce z Krzysztofem Ścierańskim, współpracując również z innymi muzykami.





Brak komentarzy:

Prześlij komentarz