Wielu fascynuje się obozem ‘Zgoda’, a mało kto pamięta o ofiarach hitlerowskich na Śląsku z innych obozów. Oto jeden z nich – bardzo blisko obozu ‘Zgoda’ i nie mniej ważny bo działa się tam taka sama ludzka krzywda …
Warto przypomnieć historię tego niezwykłego miejsca. Pierwotnie w budynku szkoły powszechnej przy ul. Młodzieżowej 26 Niemcy założyli obóz przesiedleńczy dla Volksdeutchów przesiedlanych z Bukowiny w ramach niemieckiej akcji kolonizacyjnej Heim ins Reich. 20 sierpnia 1942 Niemcy zmienili przeznaczenie obozu na Polenlager nr 7, do którego kierowali wysiedlane rodziny polskie w ramach akcji "Saybusch" z Zagłębia Dąbrowskiego oraz powiatu żywieckiego. Kochłowickim Polenlagrem, podobnie jak innymi obozami tego typu, administrowała agenda partii nazistowskiej Hauptamt Volksdeutsche Mittelstelle pod kierownictwem Obergruppenfąźhrera SS Wernera Lorenza. Do początku roku 1944 komendantem obozu był Wilhelm Kruppa.
W sumie przez obóz przeszło około 2 tysiące Polaków, jednorazowo w obozie znajdowało się około 200 osób. Polenlager nr 7 działał do stycznia 1945 roku.
Od zakończenia wojny do 1999 roku w budynku dawnego obozu funkcjonowała szkoła.
Budynek popadał w ruinę i ostatecznie zburzono go w 2014 roku.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz