Piszą o nich „armia niemiecka” z lat 1939-1945, a ja wiem kto to był i po co tu przylazł. Niemcy 1939-1945 czyli hitlerowcy przyleźli tu mordować mój naród.
W Berlinie np. stoi pomnik żołnierzy rosyjskich – mauzoleum w centrum miasta. Pomnik żydowski w centrum Berlina gdzie kiedyś była dzielnica rządowa hitlerowców i ‘kancelaria rzeszy’.
O ile cmentarze żołnierzy polskich, rosyjskich, angielskich czy amerykańskich na terytorium Niemiec mają sens – bo to armie które szły zniszczyć hitleryzm czyli zarazę ówczesnej Europy, o tyle cmentarze hitlerowskie czyli zbirów, którzy tu przyszli mordować nas i okradać - TO GRUBE NADUŻYCIE – OJ GRUBE … !!
(cytat z Internetu)
Siemianowice Śląskie - cmentarz HITLEROWCÓW
Cmentarz ten powstał w 1998 roku, kiedy po uzyskaniu terenu od urzędu gminy Siemianowice Śląskie, Ludowy Niemiecki Związek Opieki nad Grobami Wojennymi wybudował ów cmentarz przenosząc szczątki HITLERÓWCÓW poległych na południu Polski.
Obecnie spoczywa tam 28 000 walczących jak to określono - o 'przestrzeń życiową' – przestrzeń życiową zabraną innym czyli nam, którzy w tej przestrzeni żyli od wieków !!
Podczas działań wojennych w latach 1939-1945 na ziemiach polskich zginęło - szacunkowo - około 500 tysięcy HITLEROWCÓW. Wielu z nich poległo w trakcie kampanii wrześniowej w 1939 roku, ale zdecydowana większość w latach 1944-45, kiedy między Bugiem a Odrą toczyły się krwawe bitwy między cofającymi się jednostkami niemieckich nazistów, a nacierającą Armią Czerwoną. Po wojnie, a i w jej trakcie także, HITLEROWCY zostali pochowani w bezimiennych grobach. I TAK MIAŁO ZOSTAĆ NA ZAWSZE !!
Po przemianach politycznych z końca XX wieku doszło do utworzenia cmentarzy wojennych, na które przewieziono ciała ekshumowanych żołnierzy. Stało się tak na mocy porozumień międzyrządowych, zawartych najpierw w 1989 roku („Wspólna deklaracja”) i 1991 (Umowa o dobrym sąsiedztwie) oraz dzięki wprowadzonemu w życie 8 grudnia 2003 roku porozumieniu Republiki Federalnej Niemiec i Rzeczypospolitej Polskiej o grobach ofiar wojen i przemocy totalitarnej.
Cmentarze poległych w trakcie WW2 HITLEROWCÓW zostały utworzone w latach 1996-98. Ich wykonawcą był Niemiecki Związek Opieki nad Grobami Wojennymi. Na terenie całej Polski powstało 10 cmentarzy, w tym w Przemyślu, Puławach, Gdańsku i Modlinie. W Bańgowie, dzielnicy Siemianowic Śląskich, znajduje się rozległy cmentarz HITLEROWCÓW, którzy polegli na ziemiach południowej Polski podczas WW2. Cmentarz został otwarty w 1998 roku, a jego organizacją zajmował się federalny Niemiecki Związek Opieki nad Grobami Wojennymi. Cmentarz żołnierzy niemieckich w Siemianowicach Śląskich oddano do użytku publicznego w 2006 roku. Grunt na terenie północnej dzielnicy miasta, Bańgowa, podarowały władze samorządowe. Przeniesiono na to miejsce prochy około 28 tysięcy HITLEROWCÓW, które ekshumowano z miejsc pochówku w województwach: małopolskim, świętokrzyskim, śląskim i łódzkim. Na wystrój cmentarza składają się m.in. proste, kamienne krzyże oraz takież obeliski z wyrytymi nazwiskami HITLEROWCÓW, a także nazwami miejscowości, w których ekshumowano ich szczątki.
INNE INFORMACJE (cytat z Internetu)
HITLEROWCYpolegli w działaniach wojennych chowani byli w bardzo różnych, często przypadkowych miejscach – w lasach, na polach, a nawet na terenie prywatnych posesji. Szacuje się, że w Polsce może znajdować się co najmniej 20 tys. miejsc ich pochówku. Wiele z nich prawdopodobnie nigdy nie zostanie odnalezionych.
Po przemianach politycznych z końca XX wieku doszło do utworzenia cmentarzy wojennych, na które przewieziono ciała ekshumowanych żołnierzy. Stało się tak na mocy porozumień międzyrządowych, zawartych najpierw w 1989 roku (Wspólna deklaracja) i 1991 (Umowa o dobrym sąsiedztwie) oraz dzięki wprowadzonemu w życie 8 grudnia 2003 roku porozumieniu Republiki Federalnej Niemiec i Rzeczypospolitej Polskiej o grobach ofiar wojen i przemocy totalitarnej. Sprawę ekshumacji i pochówku żołnierzy niemieckich w Polsce reguluje polsko-niemiecki traktat o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy z 1991 r. Zgodnie z tym porozumieniem, m.in. napisy na grobach nie mogą informować o stopniach wojskowych i formacjach, do których należeli polegli. Koszt budowy cmentarzy, ekshumacji i pochówków pokrywa strona niemiecka.
Cmentarze, poległych w trakcie II wojny światowej, żołnierzy niemieckich zostały utworzone w latach 1996-98. Ich wykonawcą był, działający od 1919 r., Niemiecki Związek Narodowy Opieki nad Grobami Wojennymi (Volksbund Deutsche Kriegsgräberfürsorge e.V.). Związek ten jest organizacją humanitarną, która odszukuje niemieckie groby za granicą i sprawuje nad nimi opiekę. Zrzesza on 1,3 mln członków. 90 proc. jego działalności finansowane jest ze składek i darów. Resztę pokrywają publiczne środki federalne i niemieckich krajów związkowych.
Na terenie całej Polski powstało 13 cmentarzy: w Warszawie (Cmentarz Północny), Krakowie, Poznaniu, Przemyślu, Polesiu koło Puław, Gdańsku, Glinnej koło Szczecina, Bartoszach koło Ełku, Nadolicach Wielkich (Dolnośląskie), Mławce (Warmińsko-Mazurskie), Joachimowie-Mogiłach (Mazowiecki) i Modlinie. Największym niemieckim cmentarzem wojennym w Polsce jest cmentarz w Siemianowicach Śląskich.
Cmentarz w Siemianowicach zajmuje powierzchnię 3,4 ha, znajduje się na terenie leśnym pomiędzy dwiema głównymi drogami, a obok planowane jest umieszczenie cmentarza komunalnego. Są tu pochowani żołnierze niemieccy, polegli na terenie południowej Polski, a dokładnie na terenach województw: śląskiego, małopolskiego, podkarpackiego, świętokrzyskiego i południowej części łódzkiego. Obecnie pochowanych jest tu nieco ponad 30 tysięcy żołnierzy, a cmentarz może pomieścić ich ok 35-40 tysięcy.
Cmentarz w Siemianowicach Śląskich oddano do użytku publicznego w 2006 roku. Grunt na terenie północnej dzielnicy miasta, Bańgowa, podarowały władze samorządowe. Na wystrój cmentarza składają się m.in. proste, kamienne krzyże oraz takież obeliski z wyrytymi nazwiskami żołnierzy, a także nazwami miejscowości, w których ekshumowano ich szczątki.
Na terenie całego cmentarza ustawione są kamienne tablice. Na jednych umieszczono nazwy miejscowości gdzie w kolejnych latach dokonano ekshumacji. Na innych umieszczone są nazwiska pochowanych tu żołnierzy. Na tablicach znajdują się tylko imię i nazwisko żołnierza oraz data urodzenia i śmierci. Zgodnie z porozumieniem, na mocy którego powstał cmentarz, nie ma informacji o stopniu wojskowym, ani formacji do której należeli polegli żołnierze.
Dane dostępne na temat miejscowości z jakich pochodzą żołnierze niemieccy pochowani na siemianowickim cmentarzu są niepełne.
Według informacji znajdujących się na tablicach pod krzyżem w centrum cmentarza, w Siemianowicach pochowano żołnierzy ekshumowanych z okolic miejscowości Bielsko-Biała, Częstochowa, Katowice, Kielce, Kraków, Łódź, Nowy Sącz, Sieradz, Piotrków Trybunalski.
Na stellach cmentarnych wymienione są miejsca ekshumacji szczątków w poszczególnych latach.
W 1997 roku pochowano szczątki pochodzące z : Bartne, Bielsko-Biała, Borki, Brzesko, Brzeźnica, Chełmiec, Cieszyn, Ciężkowice, Czarne, Dębica, Gorlice, Gumna, Hałcnów, Jodłowa, Januszkowice, Jaźwiny, Krzyż, Lachowice, Lęki Dolne, Lipiny, Kozia Wola, Malec, Milówka, Mordarka, Mieszkowice Wielkie, Nieczaina, Nowy Sącz, Pawel Mała, Podborze-Breń, Podkościele, Pustków, Radgoszcz, Radomyśl-Ruda, Radomyśl Wielki, Radwan, Radziechowy, Simoradz, Smegorzów, Szczawa, Wielogłowy, Wola Żyrakowska, Zakopane, Załuże
W 1998 roku pochowane szczątki pochodzące z : Alfonsów, Belen, Bibiela, Bielsko-Biała, Ciężkowice, Daleszowice, Jamy, Jastrzębia, Kazimierów, Męcka Wola, Mniszków, Opoczno, Ozenna, Paradyż, Pewel Mała, Radomia, Szadek, Topolice, Trojanowice, Waglany, Wojcin, Wola Załężna, Zapolice, Zarów, Zduńska Wola, Żelazowice, Zembrzyce.
W 1999 roku pochowane szczątki pochodzące z : Brzeziny, Buczek, Chabielice, Chmielnik, Chojne, Cisów, Czestków, Dłutów, Kotliny, Łask, Nowa Huta, Okół, Ostrowiec Świętokrzyski, Parchliny, Pęczniew, Pisary, Podgajcze, Ropczyce, Rudki, Sieradz Męka, Stara Słupia, Suchodółka, Ulejów, Warta Waśniów, Widełki, Wrzeszczewice, Żurawica.
W 2000 roku pochowane szczątki pochodzące z : Bodzechów, Borowianka, Bujny, Ćmielów, Dłutów, Dominikowice, Drużbice, Gliwice, Głowno, Jacentów, Jastrzębie Zdrój, Karsy, Kraszków, Kurówek, Lenice, Lipicze, Małyń, Miedziana Góra, Okup Mały, Opoczno, Ostojów, Ozorków, Podlesie, Podole, Racibórz, Reduchów, Skarżysko-Kamienna, Skrzelczyce, Solca Wielka, Stryków, Szarów Księży, Świątki, Tomaszów Mazowiecki, Tychy, Umer, Wygoda, Występa, Zelów, Żardki.
W kolejnych latach również dokonywano pochówków ekshumowanych szczątków, jednak brak jest na ten temat informacji na cmentarnych stellach.
Cmentarz znajduje się w północnej części Siemianowic , w dzielnicy Bańgów, przy drodze krajowej nr 94.
Adres: ulica Krupanka 87, 41-103 Siemianowice Śląskie.
O ile cmentarze żołnierzy polskich, rosyjskich, angielskich czy amerykańskich na terytorium Niemiec mają sens – bo to armie które szły zniszczyć hitleryzm czyli zarazę ówczesnej Europy, o tyle cmentarze hitlerowskie czyli zbirów, którzy tu przyszli mordować nas i okradać - TO GRUBE NADUŻYCIE – OJ GRUBE … !!
**
(cytat z Internetu)
Siemianowice Śląskie - cmentarz HITLEROWCÓW
Cmentarz ten powstał w 1998 roku, kiedy po uzyskaniu terenu od urzędu gminy Siemianowice Śląskie, Ludowy Niemiecki Związek Opieki nad Grobami Wojennymi wybudował ów cmentarz przenosząc szczątki HITLERÓWCÓW poległych na południu Polski.
Obecnie spoczywa tam 28 000 walczących jak to określono - o 'przestrzeń życiową' – przestrzeń życiową zabraną innym czyli nam, którzy w tej przestrzeni żyli od wieków !!
Podczas działań wojennych w latach 1939-1945 na ziemiach polskich zginęło - szacunkowo - około 500 tysięcy HITLEROWCÓW. Wielu z nich poległo w trakcie kampanii wrześniowej w 1939 roku, ale zdecydowana większość w latach 1944-45, kiedy między Bugiem a Odrą toczyły się krwawe bitwy między cofającymi się jednostkami niemieckich nazistów, a nacierającą Armią Czerwoną. Po wojnie, a i w jej trakcie także, HITLEROWCY zostali pochowani w bezimiennych grobach. I TAK MIAŁO ZOSTAĆ NA ZAWSZE !!
Po przemianach politycznych z końca XX wieku doszło do utworzenia cmentarzy wojennych, na które przewieziono ciała ekshumowanych żołnierzy. Stało się tak na mocy porozumień międzyrządowych, zawartych najpierw w 1989 roku („Wspólna deklaracja”) i 1991 (Umowa o dobrym sąsiedztwie) oraz dzięki wprowadzonemu w życie 8 grudnia 2003 roku porozumieniu Republiki Federalnej Niemiec i Rzeczypospolitej Polskiej o grobach ofiar wojen i przemocy totalitarnej.
Cmentarze poległych w trakcie WW2 HITLEROWCÓW zostały utworzone w latach 1996-98. Ich wykonawcą był Niemiecki Związek Opieki nad Grobami Wojennymi. Na terenie całej Polski powstało 10 cmentarzy, w tym w Przemyślu, Puławach, Gdańsku i Modlinie. W Bańgowie, dzielnicy Siemianowic Śląskich, znajduje się rozległy cmentarz HITLEROWCÓW, którzy polegli na ziemiach południowej Polski podczas WW2. Cmentarz został otwarty w 1998 roku, a jego organizacją zajmował się federalny Niemiecki Związek Opieki nad Grobami Wojennymi. Cmentarz żołnierzy niemieckich w Siemianowicach Śląskich oddano do użytku publicznego w 2006 roku. Grunt na terenie północnej dzielnicy miasta, Bańgowa, podarowały władze samorządowe. Przeniesiono na to miejsce prochy około 28 tysięcy HITLEROWCÓW, które ekshumowano z miejsc pochówku w województwach: małopolskim, świętokrzyskim, śląskim i łódzkim. Na wystrój cmentarza składają się m.in. proste, kamienne krzyże oraz takież obeliski z wyrytymi nazwiskami HITLEROWCÓW, a także nazwami miejscowości, w których ekshumowano ich szczątki.
INNE INFORMACJE (cytat z Internetu)
HITLEROWCYpolegli w działaniach wojennych chowani byli w bardzo różnych, często przypadkowych miejscach – w lasach, na polach, a nawet na terenie prywatnych posesji. Szacuje się, że w Polsce może znajdować się co najmniej 20 tys. miejsc ich pochówku. Wiele z nich prawdopodobnie nigdy nie zostanie odnalezionych.
Po przemianach politycznych z końca XX wieku doszło do utworzenia cmentarzy wojennych, na które przewieziono ciała ekshumowanych żołnierzy. Stało się tak na mocy porozumień międzyrządowych, zawartych najpierw w 1989 roku (Wspólna deklaracja) i 1991 (Umowa o dobrym sąsiedztwie) oraz dzięki wprowadzonemu w życie 8 grudnia 2003 roku porozumieniu Republiki Federalnej Niemiec i Rzeczypospolitej Polskiej o grobach ofiar wojen i przemocy totalitarnej. Sprawę ekshumacji i pochówku żołnierzy niemieckich w Polsce reguluje polsko-niemiecki traktat o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy z 1991 r. Zgodnie z tym porozumieniem, m.in. napisy na grobach nie mogą informować o stopniach wojskowych i formacjach, do których należeli polegli. Koszt budowy cmentarzy, ekshumacji i pochówków pokrywa strona niemiecka.
Cmentarze, poległych w trakcie II wojny światowej, żołnierzy niemieckich zostały utworzone w latach 1996-98. Ich wykonawcą był, działający od 1919 r., Niemiecki Związek Narodowy Opieki nad Grobami Wojennymi (Volksbund Deutsche Kriegsgräberfürsorge e.V.). Związek ten jest organizacją humanitarną, która odszukuje niemieckie groby za granicą i sprawuje nad nimi opiekę. Zrzesza on 1,3 mln członków. 90 proc. jego działalności finansowane jest ze składek i darów. Resztę pokrywają publiczne środki federalne i niemieckich krajów związkowych.
Na terenie całej Polski powstało 13 cmentarzy: w Warszawie (Cmentarz Północny), Krakowie, Poznaniu, Przemyślu, Polesiu koło Puław, Gdańsku, Glinnej koło Szczecina, Bartoszach koło Ełku, Nadolicach Wielkich (Dolnośląskie), Mławce (Warmińsko-Mazurskie), Joachimowie-Mogiłach (Mazowiecki) i Modlinie. Największym niemieckim cmentarzem wojennym w Polsce jest cmentarz w Siemianowicach Śląskich.
Cmentarz w Siemianowicach zajmuje powierzchnię 3,4 ha, znajduje się na terenie leśnym pomiędzy dwiema głównymi drogami, a obok planowane jest umieszczenie cmentarza komunalnego. Są tu pochowani żołnierze niemieccy, polegli na terenie południowej Polski, a dokładnie na terenach województw: śląskiego, małopolskiego, podkarpackiego, świętokrzyskiego i południowej części łódzkiego. Obecnie pochowanych jest tu nieco ponad 30 tysięcy żołnierzy, a cmentarz może pomieścić ich ok 35-40 tysięcy.
Cmentarz w Siemianowicach Śląskich oddano do użytku publicznego w 2006 roku. Grunt na terenie północnej dzielnicy miasta, Bańgowa, podarowały władze samorządowe. Na wystrój cmentarza składają się m.in. proste, kamienne krzyże oraz takież obeliski z wyrytymi nazwiskami żołnierzy, a także nazwami miejscowości, w których ekshumowano ich szczątki.
Na terenie całego cmentarza ustawione są kamienne tablice. Na jednych umieszczono nazwy miejscowości gdzie w kolejnych latach dokonano ekshumacji. Na innych umieszczone są nazwiska pochowanych tu żołnierzy. Na tablicach znajdują się tylko imię i nazwisko żołnierza oraz data urodzenia i śmierci. Zgodnie z porozumieniem, na mocy którego powstał cmentarz, nie ma informacji o stopniu wojskowym, ani formacji do której należeli polegli żołnierze.
Dane dostępne na temat miejscowości z jakich pochodzą żołnierze niemieccy pochowani na siemianowickim cmentarzu są niepełne.
Według informacji znajdujących się na tablicach pod krzyżem w centrum cmentarza, w Siemianowicach pochowano żołnierzy ekshumowanych z okolic miejscowości Bielsko-Biała, Częstochowa, Katowice, Kielce, Kraków, Łódź, Nowy Sącz, Sieradz, Piotrków Trybunalski.
Na stellach cmentarnych wymienione są miejsca ekshumacji szczątków w poszczególnych latach.
W 1997 roku pochowano szczątki pochodzące z : Bartne, Bielsko-Biała, Borki, Brzesko, Brzeźnica, Chełmiec, Cieszyn, Ciężkowice, Czarne, Dębica, Gorlice, Gumna, Hałcnów, Jodłowa, Januszkowice, Jaźwiny, Krzyż, Lachowice, Lęki Dolne, Lipiny, Kozia Wola, Malec, Milówka, Mordarka, Mieszkowice Wielkie, Nieczaina, Nowy Sącz, Pawel Mała, Podborze-Breń, Podkościele, Pustków, Radgoszcz, Radomyśl-Ruda, Radomyśl Wielki, Radwan, Radziechowy, Simoradz, Smegorzów, Szczawa, Wielogłowy, Wola Żyrakowska, Zakopane, Załuże
W 1998 roku pochowane szczątki pochodzące z : Alfonsów, Belen, Bibiela, Bielsko-Biała, Ciężkowice, Daleszowice, Jamy, Jastrzębia, Kazimierów, Męcka Wola, Mniszków, Opoczno, Ozenna, Paradyż, Pewel Mała, Radomia, Szadek, Topolice, Trojanowice, Waglany, Wojcin, Wola Załężna, Zapolice, Zarów, Zduńska Wola, Żelazowice, Zembrzyce.
W 1999 roku pochowane szczątki pochodzące z : Brzeziny, Buczek, Chabielice, Chmielnik, Chojne, Cisów, Czestków, Dłutów, Kotliny, Łask, Nowa Huta, Okół, Ostrowiec Świętokrzyski, Parchliny, Pęczniew, Pisary, Podgajcze, Ropczyce, Rudki, Sieradz Męka, Stara Słupia, Suchodółka, Ulejów, Warta Waśniów, Widełki, Wrzeszczewice, Żurawica.
W 2000 roku pochowane szczątki pochodzące z : Bodzechów, Borowianka, Bujny, Ćmielów, Dłutów, Dominikowice, Drużbice, Gliwice, Głowno, Jacentów, Jastrzębie Zdrój, Karsy, Kraszków, Kurówek, Lenice, Lipicze, Małyń, Miedziana Góra, Okup Mały, Opoczno, Ostojów, Ozorków, Podlesie, Podole, Racibórz, Reduchów, Skarżysko-Kamienna, Skrzelczyce, Solca Wielka, Stryków, Szarów Księży, Świątki, Tomaszów Mazowiecki, Tychy, Umer, Wygoda, Występa, Zelów, Żardki.
W kolejnych latach również dokonywano pochówków ekshumowanych szczątków, jednak brak jest na ten temat informacji na cmentarnych stellach.
Cmentarz znajduje się w północnej części Siemianowic , w dzielnicy Bańgów, przy drodze krajowej nr 94.
Adres: ulica Krupanka 87, 41-103 Siemianowice Śląskie.
... kliknij w foto aby powiększyć ...
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz