Polecam fascynujący i solidny kawałek ( jest co studiować ) historii Śląska o takich Ślązakach – prawdziwych Ślązakach co to nie wypierali się polskości (a wręcz odwrotnie) – jak niektórzy dzisiaj (opcja niemiecka na Śląsku) ---- http://piekarskiwerk.pl/
https://www.facebook.com/PiekarskiWerk
Redakcja
Leszek Bensz
Rodowity piekarzanin, choć zależy jak daleko sięgnąć w przeszłość. Od paru lat zafascynowany historią swojego miasta, jak i ludzi, którzy tutaj żyli. Mol archiwalny, rekonstruktor historyczny, sztukator oraz renowator zabytków. Spełniony Tata dwójki urwisów. Współpomysłodawca i współzałożyciel Piekarskiego Werku. Wieloletni członek Stowarzyszenia na Rzecz Zabytków Fortyfikacji „Pro Fortalicum” oraz współzałożyciel Górnośląskiego Towarzystwa Genealogicznego „Silius Radicum”. Członek honorowy Fundacji im. Grupy Operacyjnej "Śląsk" 1939. Współautor książki „Wspomnienie Wiktora Szwagla oraz historia piekarskiej Policji”.
Jakub Müller
Absolwent filologii angielskiej (kierunek: język angielski w biznesie). Mieszka w Piekarach prawie od urodzenia i czuje się pełnokrwistym piekarzaninem. Przez wiele lat amatorsko zajmował się muzyką, współpracując m.in. z wieloma zagranicznymi raperami. Wraz z Marcinem Strzeleckim, współautor mini-serialu dla dzieci i młodzieży "Piekarskie Beboki". Autor książki "Maksymilian Jasionowski. Robotnik pióra", w której podjął się próby ocalenia literackiego dorobku Jasionowskiego i przywrócenia należnej mu pamięci. Badacz życia Marii Skłodowskiej-Curie; przeprowadził wielomiesięczne śledztwo w toku którego ustalił, że uczona najprawdopodobniej nigdy nie odwiedziła Piekar Śląskich. Autor wielu artykułów (m.in. do miesięcznika "Śląsk"), uczestnik i prowadzący projektów literacko-historycznych. Miłośnik polskiej piłki nożnej, gier planszowych, mrocznych tajemnic i niebanalnych rozwiązań. Prowadzi blog "Milczenie Liter" o zapomnianych książkach i literaturze grozy. Laureat stypendium kulturalnego Marszałka Województwa Śląskiego w roku 2021.
Łukasz Żywulski
Urodził się i wychował w Ełku na Mazurach. Od 2016 roku mieszka w Bytomiu. Jest absolwentem historii oraz informacji naukowej i bibliotekoznawstwa na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Pracownik Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Teodora Heneczka w Piekarach Śląskich w charakterze instruktora, kierownika Biblioteki Centralnej oraz opiekuna Izby Regionalnej w Piekarach Śląskich. Z zawodem bibliotekarza związany od 2008 roku. W swojej pracy zawodowej docenia przede wszystkim możliwość uczestniczenia w ratowaniu i dokumentowaniu pamięci minionych pokoleń. Autor bądź współautor książek: "Zanim ziemia katyńska wchłonęła jego krew. Listy Pawła Słani do narzeczonej Marii Lortz z lat 1933-1939", "Po czcionce do książki. Śladami Teodora Heneczka”, „Katalog starych druków Muzeum im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Kętrzynie”, a także kilkunastu artykułów z zakresu historii książki oraz szeroko pojętego bibliotekarstwa. Zainicjował w Piekarach Śląskich długofalowy program digitalizacji i upowszechnienia w Internecie najcenniejszych piekarskich zbiorów historycznych w Śląskiej Bibliotece Cyfrowej oraz wprowadził Izbę Regionalną do sieci Archiwów Społecznych prowadzonej przez Centrum Archiwistyki Społecznej. Inicjator i realizator projektów edukacyjnych z pogranicza historii („Po czcionce do książki. Śladami piekarskiego drukarza Teodora Heneczka”, „Piekary Literackie: historia i tradycja miasta słowem pisana”, "Świadectwo człowieczeństwa w czasie zagłady. Historia Ireny Gut-Opdyke"). W 2019 roku otrzymał stypendium Marszałka Województwa Śląskiego. W wolnych chwilach śledzi rozgrywki piłki ręcznej, hobbystycznie gra na gitarze oraz interesuje się projektowaniem graficznym. W Piekarskim Werku poświęca swój wolny czas w myśl idei: Trwonisz na zawsze swoje dni, kiedy poświęcasz się badaniu dni innych (Enrique Moriel).
Monika Tomys
Absolwentka informacji naukowej i bibliotekoznawstwa na Uniwersytecie Śląskim oraz Podyplomowych Studiów Edytorstwo - Redakcja Tekstu na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Biblioteka jest w jej życiu od dawna. W szkole była członkiem kółka bibliotecznego. Na studiach podjęła się wolontariatu w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Teodora Heneczka w Piekarach Śląskich, z którą od 2013 roku do chwili obecnej jest związana zawodowo. Uwielbia swoją pracę w Dziale Gromadzenia i Opracowania Zbiorów, dzięki której pierwsza ma do czynienia z każdą nowością wydawniczą włączaną do księgozbioru. Dodatkowo chętnie oddaje się pracy z tekstem, jego korektą pod względem poprawności ortograficznej, interpunkcyjnej i stylistycznej, dlatego wszystkie artykuły autorstwa pracowników biblioteki przechodzą przez jej ręce. Czas wolny spędza często przy grach planszowych z rodziną i przyjaciółmi. Kocha zwierzęta, zwłaszcza swojego kota i królika.
Michał Muszalik
Piekarzanin od ośmiu pokoleń. Absolwent prawa na Uniwersytecie Śląskim, z zawodu prawnik. Dorywczo poeta. Laureat Nagrody Fundacji im. ks. Janusza st. Pasierba za rok 2014. Wydał dwa tomy wierszy: "Węgiel, kryształ, kamień" (2016) oraz "Hotel Globo" (2021). Za ten drugi tom otrzymał "Orfeusza Czytelników" w finale nagrody im Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego "Orfeusz" oraz wyróżnienie Nagrody literackiej im. ks. Jana Twardowskiego. Wieloletni przewodnik Stowarzyszenia Ochrony Zabytków Fortyfikacji "Pro Fortalicium", członek Klubu Jagiellońskiego. Pasjonuje go wszystko z pogranicza literatury, historii i mitu, a także muzyka rockowa dawnej Jugosławii.
Karol Chwastek
Absolwent studiów historycznych na Uniwersytecie Śląskim. Specjalizuje się w historii najnowszej. Posiada doświadczenie w tworzeniu i koordynowaniu projektów edukacyjnych. Współtwórca wystaw edukacyjno-historycznych, m.in. nowej wystawy stałej Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności, wystawy elementarnej IPN Stan wojenny 1981-1983, wystawy multimedialnej Ars Cameralis pt. Atlas pamięci. Twórca filmów biograficznych do wystawy stałej Panteonu Górnośląskiego. Pracownik Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności. Edukator. Twórca filmowych notacji historycznych z działaczami opozycji antykomunistycznej. Organizator Festiwalu Piosenki "O Wolności" oraz Akademii Wolontariatu ŚCWiS. Współautor książek: Gliwicka Opozycja 1976-1990. Relacje świadków i uczestników oraz 40 Kroków. Przewodnik po miejscach związanych z działalnością opozycji antykomunistycznej w PRL na Górnym Śląsku i w Zagłębiu Dąbrowskim.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz